YAĞ KEÇESİ (DÖNER MİL KEÇESİ)

Yağ keçesi (döner mil keçesi), dönme hareketi veya bazı özel durumlarda doğrusal (gel-git) hareketi olan, iki ayrı ortamdaki akışkanın birbirlerine karışmasını önlemek, diğer bir deyişle yağ olan ortamdaki yağın o ortamda kalmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir makine elemanıdır.

SIZDIRMAZLIK ELEMANI:

Sızdırmazlık elemanları döner mil keçesi, O-Ring, takım halka, körüklü keçe gibi değişik isimlerle bilinir. Genelde hareketli veya hareketsiz makine parçaları arasında her türlü maddenin sızmasını önleyici elemanlardır.

 

YAĞ KEÇESİ ÇEŞİTLERİMİZ (SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI)

 

 • YAĞ KEÇELERİ
 • YÜN KEÇELER
 • TEKSTİL ve SANFOR KEÇE
 • CRS KEÇELERİ
 • TEFLON KEÇELER
 • TERS KEÇELERİ
 • MEKANİK SALMASTRA
 • NÜTRING
 • TAKIM KEÇE & PACKING
 • TOZ KEÇESİ
 • KOMPACT SET
 • V-RING
 • X_RING
 • O-RING
 • PNÖMATİK PİSTON KEÇESİ

YAĞ KEÇESİ ÇEŞİTLERİ;

KAUÇUK HAMMADDE BİLGİLERİ VE ÇEŞİTLERİ;

*NİTRİL      (NBR)

Yağ keçeleri için en yaygın kullanılan malzemedir. Nitril kauçuk -30 ºC ile + 100 ºC arasında çalışabilmektedir.Kısa müddet için 130 ºC de çalışabilir.Daha yüksek ısılarda malzeme sertleşir. İçindeki akriloniitril miktarına bağlı olarak yağda şişme, elastikiyet, kompresyon set değerleri değişmektedir. %18 lik akrilonitril ihtiva eden NBR çok iyi düşük-ısı özelliklerini –38 ºC de korurken yağ ve yakıtlara direnci zayıflar.Oysa %50 akrilonitrilli NBR optimum yağ ve gres direnci göstermesine rağmen düşük ısı direnci –3 ºC dir.Yükselen ACNı miktarı elastikiyet ve gas geçirgenliği azaltır, komprasyon seti kötüleştirir.
Özel karışımları –55 ºC ye kadar dayanıklı olan  nitril karışımları Mineral yağlarına , greslere, fuel oil ve dizel yakıtlara  dayanıklıdır. EP katkılı yağlara, aromatik hidrokarbonlara, polar solventlere ve fren yağlarına direnci zayıftır.  Kısa süreli kuru çalışmaya uygundur.

 

*POLİAKRİLİK  (ACM)

Özellikle EP katkılı yağlarda ve daha yüksek sıcaklıklar içindir. -25 ºC ile    + 150 ºC arasında çalışabilir. Nitrilden daha yüksek sıcaklıklara dayanması nedeniyle kullanım alanı bulan Poliakrilik kauçuk özellikle EP katkılı yağlara ve ozona dayanıklıdır. Sıcak su, alkali ve asitlere dayanıklı değildir. Genelde dişli kutusu  keçelerinde (mahruti ) kullanılır.Kuru çalışma tavsiye edilmez.
*SİLİKON        (MVQ)

Sıcaklık aralığının  çok, sürtünmenin minimum  olduğu ortamlar içindir.Yüksek ısı  özellikli silikon kauçuğu   -60 ºC ile + 200 ºC arasında çalışabilmektedir.(Kısa müddet için +230 ºC) Özel karışımları –100 ºC ta kadar kırılganlaşmadan kalabilir. İlginç  özelliklerinden birisi çalıştığı yağı emerek sürtünmeyi ve dolayısı ile aşınmayı azaltmasıdır. Özellikle  çok  düşük veya çok yüksek ısılarda çalışması ve ozona , hava şartlarına uyumu karekteristik özelliklerindendir. Oksidize yağlara, EP yağlarına dirençli değildir.Havasız ortamlarda kullanılmamalıdır. Kuru çalışma şartlarından korunmalıdır. Genelde krank keçesi olarak kullanılır. 

*FLORO KAUÇUK VİTON   (FPM)

Yüksek ısı dayanımı ve kimyasal direnç için özel malzemedir. Flor kauçuğu –30  ile + 200 ºC arasında (kısa müddet için +230 ºC)   çalışabilmektedir. –35 ºC da çalışabilen özel tipleri mevcuttur. Yağlara, mineral asitlere , hidrokarbonlara, özel kimyasallara, ozona  karşı oldukça dayanıklıdır. Sürtünmeye dayanımı nedeniyle kısa zaman için kuru çalışmaya dayanıklıdır. Kranklarda,yüksek devir ve sıcaklıklarda , ve  özel uygulamalarda kullanılır. Glikol ether esaslı fren yağlarına , polar solvent ve ketonlara direnci zayıftır Yüksek fiat seviyesine sahiptir.

*TEFLON       (PTFE)

Elastik olmayan PTFE şu ana kadar anlatılan tüm malzemelerin üstünde özelliklere sahiptir.
-200 ºC ile 260 ºC arasındaki çok geniş bir sıcaklık aralığında  çalışabilen bu malzeme  özellikle kuru çalışmaya uygundur. Kimyasal direnci tüm diğer plastik ve kauçuklardan üstün olan PTFE   özel dolgularla aşınma ve basınca dayanıklı üstün mekanik özelliklere sahip bir malzeme haline getirilir. Sürtünme katsayısının çok düşük olması nedeniyle, hemen tüm yüzeylerde çalışabilir. Kranklarda , başta pompa ve vakum uygulamaları olmak üzere özel çalışmalarda kullanılır.Yüksek sıcaklık ve basınçlı ortamlarda bazı florin karışımlarına ve sıvı alkali metallere direnci zayıflar. Fiyat seviyesi en yüksek malzemedir.Çok yüksek sıcaklıklara ve kimyasal akıskanlara dayanıklı, kuru çalısmaya uygun, az yaglı ortamlarda çalısabilen ve yapısma (stick-slip)durumu olan uygulamalarda kullanılabilen  yag keçesidir. Metal dıs gövde paslanmaz çelikten, sızdırmazlık dudagı PTFE malzemeden üretilmektedir

*NBR/PVC

Nitrilin yağ direnci ve elastikiyet özellikleri ile PVC nin kimyasal ve ozon direncini birleştiren bu karışımlar –30 ºC  ile 105 ºC derece arasında çalışmaktadır. Pompa, klima,  gibi özel uygulamalarda kullanılır. Kimyasal direnci nitril ile aynıdır.

*EPDM
Hava şartlarına ve  ozona dirençli olan EPDM kauçuk , -50 ºC ile +150 ºC arasında
çalışır.Özellikle hidrolik fren sistemlerinde , çamaşır , bulaşık makinalarında ve sulu sistemde sızdırmazlık elemanı olarak kullanılır. Mineral yağlara, grese ve hidrokarbonlara direnci zayıftır.

 

*POLYAMİD  (PA)

Yüksek sürtünme direnci ve kuru çalışma özelliği bu malzemenin daha çok yataklama malzemesi olarak kullanımını sağlamaktadır.  –20 ºC ile +120 ºC arasında kullanılır Yağlara ve yakıtlara dayanıklı olan bu malzeme basınçlı ortamlarda yağ keçelerine (Ör.hidrolik direksiyonlarda) destek malzemesi  olarak kullanılmaktadır.

*Yün
Genelde greslerin sızdırmazlığını sağlayan basit keçelerdir. -40 ºC ile + 90 ºC arasında çalışabilmektedirler.

*Saç Mahfaza
İç veya dış saç mahfazalar genelde  SAE 1110 saçtan üretilirler. Korozyona karşı özel olarak ya fosfatlanmış yada yağlanmışlardır. Özel uygulamalar için paslanmaz saç (SAE 304 –SAE 306) kullanılmaktadır.

*Yay Malzemesi
Genel uygulamada ıslah edilmiş ( SAE 1065/1066) (TS 2500 sınıf C) yaylık çelik tel kullanılmaktadır. Özel uygulamalar için paslanmaz (SAE 302) tel kullanılır.

*Bore-Lock
Dışı saçlı yağ keçelerine korozyona karşı korumak için özel olarak hazırlanmış boya sürülmektedir. Yuvadaki küçük çizik ve çentikleri dolduran bu boya 0.25/0.70mm kalınlığındadır. ( Keçenin dış çap ölçüsüne dahil değildir.)

İLETİŞİM 

 İletişim Bilgilerimiz

 Merkez Adres:

 Tuna Mahallesi 5502 Sk. No:5  Söğüt Sanayi Sitesi

 Çamdibi –  Bornova / İZMİR  TÜRKİYE

 Şube Adres:

 

 

 Telefon Numarası

 Tel&Fax:+90 232 400 7000

 Gsm      :+90 505 681 1462

 Gsm      :+90 505 350 7273

 

 Whatsapp:

 +90 505 681 1462

 +90 505 350 7273

 

 E-Mail Adreslerimiz

 info@ntotomotiv.com

 info@ntyagkecesi.com

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

clear formSubmit